Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

En Yeni

Ocak Fleksi

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN
En Yeni

Ocak Fleksi

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN

Son Fırsatlar

Tesisat

Her Ay Başı İndirim

#BRSY20

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
Radio Filter – Product category (Shop template)

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 100cm
  250,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 125cm
  267,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 150cm
  292,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 50cm
  190,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 75cm
  217,00
Bazı seçenekleri seçin
Radio Filter – Product category (Shop template)
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 100cm
  250,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 125cm
  267,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 150cm
  292,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 50cm
  190,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 75cm
  217,00

Ocak fleksi, hemen hemen artık her evde bulunan ancak adı bilinmeyen bir akışkan iletkenidir. Kullanılması ciddi olarak önemli bir malzemedir. İçerisinde taşıdığı doğalgazın ya da tüpünüzün gazını aktarmada sızıntı olmadan aktarım yapabilmesini sağlamaktadır. Böylesine gazların sızması hayatınızı riske atabileceği için mutlaka tercih edilmelidir. Doğalgaz ocak fleksi ya da tüpünüzdeki gazın aktarımını sağlayan fleks esnek olması ve basınca dayanıklı olmasından kaynaklı olarak tercih edilmektedir. Sadece bu özelliklere sahip olmayan bu hortum sağlamlık açısından diğer gaz iletkenlerine göre tercih edilmektedir.

Mutfağınızda kullanım alanına sahip olan bu fleks sadece mutfakta değil başka ortamlarda da kullanılmaktadır. Ancak günlük hayatınızda en çok kombilerde ve ocaklarda kullanımına rastlayabilirsiniz. Doğalgaz aktarımında önemli bir işleve sahip olması tercih edilmesini sağlamaktadır. Birçok türü olmakla beraber başlığına göre de çeşitlenebilmektedir. Kolay bir şekilde bulunabilmesi amacıyla doğalgaz ocak fleksi, hemen hemen tek tipte üretilmektedir. Elbette kalitesine göre fiyatı da değişebilmekte olup sizin tercihinize bağlı olarak değişim yapabilirsiniz.
Ocak Fleksi Özellikleri
Mutfağımızın olmazsa olmazlarından ocağımızda neden ocak fleksi kullanılıyor diye sorulduğunda birçok yanıt almak mümkündür. Çünkü işlevsel olmasını sağlayan çok yönlü özellikleri bulunmaktadır.
Esneklik: Esnek olması sebebiyle olası çekiştirmelere karşı dayanıklılığı fazladır.
Basınca dayanıklılık: Basınca dayanıklı olması, gaz iletimi esnasında olası basınç artışlarının sorun çıkarmasını önlemektedir. Bu sayede hem sizin güvenliğinizi hem de mal varlığınızın korunmasına yardımcı olmaktadır.
Sıcaklığa Dayanıklılık: Ocak yanı başında çalışması sebebiyle sıcağa dayanıklı bir hortum gereklidir. Aksi takdirde hortum zarar görebilir ve gaz sızıntısı yapabilir.
İstenilen boyutta ayarlanabilir olması: Satın almak istediğiniz hortumun istediğiniz boyutta olması mutfağınızda görüntü kirliliğinin önüne geçebilir.
Titreşime dirençli olması: Yapısı sayesinde olası titreşimleri en aza indirerek gaz iletiminde herhangi bir problem çıkmamasını sağlamaktadır.
Korozyona direnç: Korozyona uğrayabilecek bir ortamda kullanılabilir olması hortumun işlevselliğini artırmaktadır.
Ocak fleksi tercih edilmesinin sebebi bunlardır. Günlük hayatta ocağınızda bu mekanizmayı kullanırken bunlara dikkat etmeseniz de aslında önemli bir işleve sahiptir. Ocak fleksi fiyatı tüm bu özellikleri sunarken ideal fiyat aralığına da sahiptir. Bu sayede herhangi bir arızalanma durumunda kolaylıkla değişimi yapılabilmektedir. Bütçenizi zorlamayacak bir fiyata sahip olması sizin de güvenliğiniz için kaliteli bir fleks tercih etmenize imkân sağlamaktadır.
Ocak Fleksi Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Ocak fleksi satın alırken dikkat etmeniz gereken belli başlı durumlar vardır. Bu özelliklere dikkat ettiğiniz takdirde satın aldığınız hortumdan maksimum verimi elde edebilirsiniz. Bunların en önemlisi satın alacağınız hortumun mutfağınızda ihtiyaç duyduğu uzunluğa göre bir tercih yapmanızdır. Örnek vermek gerekiyorsa doğalgaz hattı ile ocağınız arası 1,50 metre arası ise 150 cm ocak fleksi tercih etmeniz gerekmektedir. Uzun olması ya da kısa olması durumunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Boy önemli bir kriterdir.
Bir diğer önemli kriter ise sıcaklığa dayanıklılığıdır. Ocaklar sıcak bir ortam oluşturabildiği için hortumunuzun yeterli düzeyde sıcağa dayanması gerekmektedir. Yeterli dayanıklılığa sahip değil ise ilerleyen dönemlerde sızıntılara sebebiyet verebilir.
Örgü sayısı da önemli bir kritere sahiptir. Aynı uzunlukta iki ocak fleksi farklı örgü kat sayısı ile üretildiyse boğum sayısı fazla olan daha esnek olacaktır. Bu da aldığınız ürünün daha sağlam bir yapıda olduğu anlamına gelmektedir. Ocağınızın etrafını rahat bir şekilde temizleyebilmeniz için bu hortumların esnek olması sizin için önemli bir etkendir.
Örgüde kullanılan çelik tel sayısı ise yine sağlamlığını arttıran bir etken olacaktır. Sizler de ocak fleksi satın alırken bu tel sayısına dikkat etmeli ona göre sağlam olup olmadığını anlayabilirsiniz.
Aldığınız hortum üzerinde metal kısımda markanın yazması da güvenilirliği arttırmaktadır. Çünkü PVC kısmına yazılan marka olası yangında okunamayabileceği için marka suçu üzerinden atabilecektir. Bu sebepten dolayı metal kısmına marka adının yazılması güvenilirliği arttıracaktır.
Diğer bir durum ise alacağınız hortumun ocağınıza uygun olmasıdır. Genel olarak tek tip üretilse de sizler seçim yaparken doğru başlığa sahip olan bir fleks tercih etmelisiniz. Bunun için teknik destek alabileceğiniz birine danışmanızda fayda olacaktır.
Ocak fleksi fiyatı, önemli bir diğer kriterdir. Gereksiz ödemeler yaparak aşırı kaliteli bir hortum almanız işinizi görmekten fazlasını yapacaktır. Kaliteli hortum almanız herhangi bir problem oluşturmamaktadır. Ancak gereksiz yere fazla dayanıklı olan bir hortum tercihi bütçenizi zorlayabilir.
Ocak Fleksi Fiyatları
Ocak fleksi fiyatları, satın almak isteyen kişilerin merak ettiği bir konudur. Çünkü ortalama bir fiyat hakkında bilgi sahibi olduktan sonra satın almak istemektedirler. O halde gelin sizlere ortalama fiyatlar hakkında bilgi verelim.
Uzunluğu arttıkça doğal olarak fiyatı da artacağından öncelikle en ideal boyutu seçmelisiniz. Yüksek uzunluğa sahip bir hortum almak istiyorsanız da bütçenizi arttırmanız gerekebilir. Bu ortalama fiyatlar dâhilinde hortum alma imkânına sahip olsanız da sizler yine de satın alırken yakınlarınızda bir bilene sormanız daha güvenli olacaktır. Ocak fleksi satın alırken e-ticaret sitelerini kullanarak hızlı bir şekilde teslim alabilirsiniz. Bulunduğunuz şehirden de kolayca temin edebiliyor olsanız da internet üzerinden en uyumlu ve en ideal fiyatlı ocak fleksi bulmanız daha kolay olacaktır.
Ocak Fleksi Nasıl Takılır?
Yeni ocak alımında ya da fleks değişiminde sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesi ocak fleksi nasıl takılır sorusudur. Genellikle yeni ocak alımında bunu yapan taraf siz olmasanız bile bazı durumlarda bu bilgiyi bilmenizde fayda olabilir. Ocak aldığınız zaman montaj esnasında gelen görevliler bu işleri hızlı ve güvenilir bir şekilde yapmaktadırlar.
Vananın açık mı kapalı mı olduğuna dikkat edilmeli.
Fleks hortumu aldıktan sonra ağız kısmında bulunan tıpayı yerinden çıkarmanız gerekmektedir.
Ocak fleksi hortumunun ucunda somun içinde conta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Conta bulunuyor ise sonraki adıma geçebilirsiniz. Yok, ise uyumlu bir contayı sıkıca yerleştirmeniz gerekmektedir.
Ardından ocak fleksi hortumunu elinize alıp somun yardımı ile ocağın arka bölmesinde yer alan boruya bağlanması gerekmektedir. Bu işlemin ardından tamam olsa da bazı kontroller yapılmalıdır.
Bulaşık süngeri ya da bir bezi köpüklü olacak şekilde monte edilen yere sürmeliyiz. Köpüğü sürdükten sonra yakından incelemeli ve baloncuk çıkıp çıkmadığını incelemelisiniz. Eğer baloncuk oluştuğunu fark ederseniz gaz sızıntısı olduğunu söyleyebiliriz. Hemen gaz vanasını kapamalı ve yetkili birinden destek almalısınız.
Bu adımların ardından sizler de ocak fleksi nasıl takılır sorusunu kolaylıkla cevabına ulaşabilirsiniz. Bu bilgiler sadece bilgilendirme amaçlı olup takım esnasında işini bilen bir kişiden yardım almanız sizin için daha iyi ve güvenli olacaktır.
Ocak Fleksi Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler
Mutfağınızda yer alan ve yemek yapmanızda önemli bir işleve sahip olan ocağınızın bakımına dikkat ettiğiniz gibi ocak fleks hortumuna da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü bakımsız bir kullanımda ocak fleksi zedelenebilir ve gözle görünmeyen sızıntılara sebebiyet verebilir. Bunun için dikkat etmeniz gereken durumlar aşağıdaki gibidir.
Direkt olarak sıcağa maruz bırakılmamalı
Basıncın yoğun olduğu yerlerde direncinden büyük basınç görmemeli
Çocuklardan uzak tutulmalı
Ocak ile duvar arasında çok sıkıştırılmamalı
Gereğinden uzun alıp çok dolandırılmamalı
Ara sıra tozu alınmalı
Senede 1 kez köpük ile sızdırma testi yapmalı, herhangi bir sızıntı olup olmadığını tespit etmeli
Gaz kokusu aldığınızdan şüphe duyuyorsanız eğer hemen gaz akışını kesmeli ve yetkililer ile iletişime geçmelisiniz
Bu detaylara dikkat ettikten sonra kullandığınız ocak fleksi uzun ömürlü olacak olup sizin güvenliğiniz açısından daha da rahat etmenizi sağlayacaktır.
Doğalgaz Ocak Fleksini Kim Takar?
Ocak fleksi nasıl takılır sorusuna cevap verecek olursak yine yeni ocak aldığınızda gelen ekipler sizlere bu konuda yardımcı olacaktır. Belirli ölçüler ve standartlar dâhilinde takıldığından dolayı yetkili ekiplerin takıyor olması daha güvenli olacaktır. Eğer ki böyle bir hizmet almadıysanız ocağınızı satın aldığınız yer ile iletişime geçmeli ve durumu şirkete bildirmelisiniz. En kısa sürede sizlere destek ekiplerinden birini yönlendireceklerdir. Bu işlemi kendiniz yapacaksanız eğer ciddi anlamda dikkatli olmanız gerektiğini söylememiz gerekir. En küçük dikkatsizlik ve ihmalin sonuçları çok büyük çaplı olabilir.
Ocak Fleksi Ne Kadar Uzunlukta Olmalıdır?
Genel olarak 150 cm ocak fleksi tercih edilse de bu uzunluk durumdan duruma değişkenlik göstermektedir. Doğalgaz iletimi sağlanan boru ile ocağın iletim aksamı arasındaki mesafe bu uzunluğun belirleyicisi olacaktır. Kısa olmamasına dikkat etmelisiniz çünkü hortum sürekli gergin durumda olacağından darbelere karşı daha dayanıksız hale gelebilir. Aynı şekilde gereğinden uzun da olmamalıdır. Çünkü etrafta kötü bir görüntü oluşturabileceği gibi sürekli katlanmalar meydana getireceğinden kablonun hasar alabilme potansiyeli artacaktır. 150 cm ocak fleksi en çok tercih edilen uzunluk olmasından dolayı sizin bunu almanız gerekiyor gibi bir algıya sahip olmamanız gerekmektedir. Ocak fleksi uzunluğu seçiminde emin olamıyorsanız bu işlerden anlayan bir yetkiliye danışmanız sizin için daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca gereğinden uzun aldığınız takdirde ocak fleksi fiyatları her ne kadar uygun olsa da genele oranla gereksiz ödeme yapmış olacaksınız.
Ocak Fleksi Başka Nerelerde Kullanılır?
Bu ocak fleksi hortumunun sadece ocaklarda kullanıldığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Hem evimizde hem de üretim-sanayi sektöründe de sıklıkla tercih edilmektedir. Evimizde kombilerde de bulunurken bazı evlerde bulunan güneş enerjili su ısıtma sistemlerinde de kullanılmaktadır. Sanayi sektöründe de yüksek sıcaklığa ve basınca dayanıklı olmasından sebeple tercih edilmektedir ve birçok kimyasal sıvının aktarılmasında kullanılır. Bu ocak fleksi hortumunun sadece mutfağımızda kullanılmadığını göstermektedir. Soğutma sektöründe, gıda sektöründe, kazan ve havuz sisteminin olduğu her alanda önemli sıvıların sızdırılmaması ve titreşimden korunması gereken sistemlerde tercih edilmektedir. Sayaçlarda da kullanılması güvenilirliği arttırmaktadır.
Ocak Fleksinden Koku Gelmesi
Ocak fleksi hortumundan koku geldiğini düşünüyorsanız ve bundan endişe duyuyorsanız mutlaka gaz akışını kesmeli ve hemen yetkilileri aramalısınız. Yetkilileri beklerken mutfağı havalandırmalı ve asla ateş ile oynamamalısınız. Normalde doğalgaz kokusuz bir yapıya sahipken bu tür gaz sızıntılarında fark edilmesi için özel olarak koku eklenmektedir. İnsanlar bu kokuyu ayırt edebildiğinden dolayı birçok kaza önlenebilmektedir. Ocak fleksi üzerinde bir sorun olduğunu düşünüyorsanız doğalgaz acil hattı olan 187 numarasını çevirerek iletişime geçebilirsiniz.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.