Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

En Yeni

Fleksler

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN
En Yeni

Fleksler

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN

Son Fırsatlar

Tesisat

Her Ay Başı İndirim

#BRSY20

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
Radio Filter – Product category (Shop template)

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
 • 19%
  1 1/4″ 20cm Regülatör Fleksi DN32
  550,00
 • 19%
  1 1/4″ 20cm Sayaç Fleksi DN32
  600,00
 • 19%
  1″ 20cm Sayaç Fleksi DN25
  500,00
 • 19%
  1″ 23cm Sayaç Fleksi DN25
  550,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 100cm
  250,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 125cm
  267,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 150cm
  292,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 50cm
  190,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 75cm
  217,00
 • 19%
  3/4″ Kombi Fleksi 60cm
  450,00
 • 19%
  3/4″ Kombi Fleksi 90cm
  500,00
Bazı seçenekleri seçin
Radio Filter – Product category (Shop template)
 • 19%
  1 1/4″ 20cm Regülatör Fleksi DN32
  550,00
 • 19%
  1 1/4″ 20cm Sayaç Fleksi DN32
  600,00
 • 19%
  1″ 20cm Sayaç Fleksi DN25
  500,00
 • 19%
  1″ 23cm Sayaç Fleksi DN25
  550,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 100cm
  250,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 125cm
  267,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 150cm
  292,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 50cm
  190,00
 • 19%
  1/2″ Ocak Fleksi 75cm
  217,00
 • 19%
  3/4″ Kombi Fleksi 60cm
  450,00
 • 19%
  3/4″ Kombi Fleksi 90cm
  500,00

Fleks, esnek hortum olarak bilinen hayatımızda önemli birçok kullanım alanına sahip olan bir üründür. Adını birçok kişi bilmese de günlük hayatta görünce bildiğiniz bir üründür. Evlerde tercih edilebileceği gibi birçok iş yerinde de tercih edilmektedir. Hem gaz hem sıvı aktarımında kullanılabilmektedir. Su, yağ, kimyasal içeriğe sahip sıvılar, hava, buhar ve gaz maddelerini aktarmada büyük önem arz etmektedir.
Fleks hortum, kullanım alanı olarak geniş bir kullanıma sahip olması ile beraber güvenli aktarımı sağlamak için önemlidir.

İçerisinden geçen maddelerin dış ortama sızmamasını sağlayacak derecede güçlü hortumlardır. Üstelik boru sistemlerinde hareketli bir yapıya sahiptir. Yer değiştirebilmektedir. Bu özelliği aktarımı yapılan sıvının veya gazın harekete karşı duyarlılığının önüne geçmektedir.
Fleks Hortum Özellikleri
Hayatımızda pek bilinmese de birçok özelliğe sahip olan fleks hortum gelişmiş özelliklere sahiptir. Fleks nedir sorusuna aşağıda yer alan maddeleri inceleyerek bu özellikleri öğrenip az çok fikir sahibi olabilirsiniz.
Sıcaklığa dayanıklı bir yapısı bulunmaktadır.
Basınçtan pek etkilenmezler. Kalitesine göre dayanıklılığı değişmektedir. Yapım aşamasında ek olarak kat örgü eklenmesi ile basınca dayanıklılığının arttırılması hedeflenebilir.
Malzeme açısından tasarruf edilmek için kullanılır. Kullanımı kolaydır. İşgücü açısından kolaylık sağlamaktadır.
Rahat bir şekilde eğilip bükülebilir. Bu özelliği sayesinde boru tesisatının yerini almıştır.
İstenilen ölçüye göre boyu ayarlanabilir. Boru tesisatının yerini almasında önemli etkenlerden biri de budur.
Korozyona dayanıklı bir yapıya sahiptir. Korozif ortamlarda uzun ömürlü olması tercih edilmesini sağlamaktadır.
Yukarıdaki özellikleri gördüğünüzde ne kadar kullanışlı olduğunu sizler de fark edip fleks kullanımının mantıklı bir tercih olduğuna karar verebilirsiniz.
Fleks Hortum Kullanım Alanları
Fleks kullanımının günden güne yaygınlaşmasının ardından hemen hemen her evde yer almaya başlamıştır. Ciddi güvenlik önlemi gereken alanlarda kullanımı zorunluluğa bindi denilse yeridir. Çünkü insan sağlığını korumada önemli bir işleve sahiptir. Evinizde nerelerde fleks kullanıldığını merak ediyorsanız aşağıdaki maddeler ile öğrenebilirsiniz.
Kombi
Ocak
Güneş enerjili su ısıtma sisteminde
Sayaçlar
Musluklar
Dekoratif mekân içi gaz tesisatları
Yukarıda görüldüğü üzere evinizde bile birçok alanda kullanımı bulunmaktadır. Fleks hortum böylesine önemli bir işleve sahiptir. Kombi ve ocak gibi alanlarda kullanımı çok önemlidir. Gaz sızıntısı gibi bir durumun önüne geçmekte ve harekete sıcağa, darbelere karşı dayanıklı olması çalıştığı aletin güvenliğini sağlamaktadır. Titreşimlerin önüne geçmesi fleks kullanımının önemini artırmaktadır. Yukarıda yer alan ev dışında da birçok kullanım alanına sahiptir.
Otomotiv sanayisinde
Depo ve tank kullanılan sistemlerin bağlantısında
Demir çelik sanayisinde
Kimyasal tesislerde
Gemi inşası esnasında
İklimlendirme sistemlerinde
Bu alanlarda da kullanabilir olması fleks kullanımının sadece ev ile sınırlı olmadığını göstermektedir. Özellikle doğalgaz sektöründe kullanılıyor olması birçok alanda hayatımızda olmasını sağlamaktadır. Bu yüzden sadece üretim ve sanayi alanında değil evimize dahi gelmesi sağlanmıştır.
Fleks Hortum Çeşitleri
Fleks Nedir, sorusunun cevaplandırılmasında olmazsa olmazlardan birisi de fleks hortum çeşitleridir. Kullanım alanının fazla olması bu ürünün birden fazla üretim türüne sahip olmasını sağlamaktadır. Hortumun örgülü olup olmaması ya da kullanılan alete bağlantı şekline göre de farklı değerlendirilebilmektedir. Ayrıca yapısında yer alan maddelere göre de türlere ayrılmaktadır. Bu denli fazla hortum çeşitliliği olduğundan dolayı fleks fiyatları seçilen hortuma göre değişkenlik göstermektedir.
Örgülü hortum sıcağa ve basınca daha dayanıklı olması ile öne çıkmaktadır. Dayanıklılığı arttırılması istenen hortumların örgü kat sayısı arttırılarak imalatı yapılmaktadır. Örgüsüz hortumda ise sağlamlık önem gösterse de ek olarak sıcağa dayanıklılık örgülüye göre daha az önemlidir. Basınç ve sıcaklığa göre örgü kat sayısı ve örgülü olup olmaması değişkenlik gösterecektir. Kullanım alanınıza göre tercih etmek için bilen birine danışmanız tavsiye edilir.
Paslanmaz Çelik Hortum
Paslanmaz çelik hortum, PTFE katlı hortum, PTFE düz geçişli hortum olmak üzere yapısına göre de ayrılmaktadır. Bu hortumlar arasındaki tercihinizi yine kullanım alanınız belirleyecektir. Paslanmaz çelik hortum, dayanıklı olması sebebiyle uzun ömre sahiptir. Korozyona karşı yüksek dirence sahip olduğu gibi yüksek ısı dayanıklılığı da bulunmaktadır. Dışını paslanmaz çelik kaplarken içerisinde ince oluklu tüp bulunmaktadır. Oluklu iç borusu dikişsiz olmasından kaynaklı sıvıların taşınmasını sağladığı gibi gazların da taşınmasına kolaylık sağlamaktadır. Asıl olarak kimyasal taşınmasında kullanılmaktadır. Endüstriyel alanda paslanmaz çelik olması zorlu koşullara adapte olmasını sağlamaktadır. Birlikte kullanıldığı aletin ömrünün daha uzun olmasını sağlamaktadır.
PTFE Düz Geçişli Hortum
PTFE düz geçişli hortum, tek parça PTFE kullanılarak üretilmiştir. Esneklik bakımından yüksek bir oran sağlamaktadır. Tek parçadan üretilmesinden dolayı olarak en az düzeyde gözenek içermektedir. Yüksek basınçlara dayanıklı olması istenirse çelik kılıf takılarak kullanılmaktadır. Boya, mürekkep, yapıştırıcı, yağ, soğuk maddeler, deterjanlar, sıvı gıda aktarımında kullanımı bulunmaktadır.
PTFE Katlı Hortum
PTFE katlı hortum üç farklı tipten oluşmaktadır. Birinci tip PTFE katlı hortum, aşırı hafif olmasına karşın düşük basınçlı maddelerin aktarımında kullanılmaktadır. İkinci tip PTFE katlı hortum, hafif olmakla beraber birinci tipe göre daha fazla basınca dayanıklıdır. Polimer örgülü olarak kullanımı bulunmaktadır. Üçüncü tip PTFE katlı hortum, paslanmaz çelik kılıfına sahiptir. Bu sebepten dolayı en dayanıklı olanı budur. PTFE katlı hortum, otomotiv sektöründe, buhar transferinin gerektiği alanlarda, soğutma işlemlerinde kullanımı yoğundur. Bu tarz hortumların temizlenmesi aşırı kolay olduğu gibi çok yüksek derecedeki sıcaklıklara da dayanıklıdır.
Fleks hortum seçimi yapan kişilerin bu üç türdeki hortum yapısına dikkat etmesi gerekmektedir. Bağlantı şekillerine göre de ayrılan fleks tercih esnasında önemli bir kriterdir.
Sabit flanş
Döner flanş
Rakor
Nipel
Kaynak boyun
Olarak 5 farklı bağlantı şekli bulunmaktadır. Beraberinde kullanmak istediğiniz aletin uyumlu olduğu bağlantı şeklini doğru bir şekilde öğrendikten sonra satın almanız sizin için daha iyi olacaktır.
Fleks Hortum Sızıntı Yapıp Yapmadığı Nasıl Anlaşılır?
Evinizde kullanılan fleks hortum, uzun süre kullanımın ardından hasar görebilir. Epeyce sağlam malzemelerden yapılmış olmasına rağmen bazen aldığı darbeler sonucu hasar görebilir. Peki, bu tarz ürünlerin hasar alıp almadığı nasıl anlaşılır öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken çok basit.
Öncelikle elinize köpüklü bir bez beyaz bulaşık süngeri almanız gerekiyor. Bezdeki köpüklü kısmı hortumun gaz kaçağı yapabileceği yerlere sürüyoruz. Genel olarak başlık kısımlarının hortuma bağlandığı yerlerde zedelenme meydana gelebiliyor. Köpüğü belirtilen yerlere sürdükten sonra biraz bekliyoruz. Ardından gaz akışının devam ettiğini emin olduktan sonra köpük üzerinde baloncuk oluşup oluşmadığını inceliyoruz. Eğer baloncuk var ise gaz kaçağı bulunmaktadır.
Fleks kullanımında hasarlı bölge tespitinde yanlış bilinen bir yanlış da bulunmaktadır. Yanıcı gaz geçen yere çakmak yaklaştırmak orada sızıntı olması takdirinde alev almasına sebebiyet verebilir. Bundan kaynaklı olarak ateşle yaklaşılmalı, kazaların önüne geçilmelidir. Fleks hortum kullandığınız aleti ve kendi sağlığınız için hasarlı gördüğünüz hortumu mutlaka yenilemeyi unutmayın.
Fleks Hortum Fiyatları
Fleks fiyatları, kullanmak istediğiniz hortumun fiyatına ve cinsine göre değişkenlik gösterse de ortalama olarak belli başlı fiyatlara sahiptir. Ev için kullandığınız fleks hortumlar yüksek dayanıklılığa ve basınca gerek duymadığı için maliyeti diğer hortum türlerine göre düşüktür. Kalitesine göre 30-150 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Ayrıca Büyük e-ticaret sitelerinden kolayca temin edebiliyor olmanız hızlı bir şekilde elde etme olasılığını arttırmaktadır. Ancak ev için değil de iş sektöründe kullanmak istiyorsanız. Bu fiyatlar 1000 TL’ye varan fiyatlara ulaşmaktadır. Kullanım amacınıza göre kaliteli hortum alıyor olmanız hem daha uzun ömürlü olmasını hem de güvenlik kurallarına uygun iş yapılmasını sağlamaktadır. Fleks fiyatları ürün seçiminde önemli bir kriter olsa da güvenliği göz ardı etmemeniz gerekir. Basıncına ve sıcaklığına dayanıklı fleks tercihiniz sizin için önemlidir.
Fleks Hortum Kullanılmazsa Ne Olur?
Fleks, kaliteli bir akışkan iletim mekanizması olarak kullanılmaktadır. Doğru alet kullanılmayıp yerine farklı iletkenler tercih edilirse kötü senaryolar gerçekleşebilir. Örneğin evlerde kombilerde kullanırken yerine kalitesiz bir iletken tercihinde gaz kaçakları oluşabilir. Ve sonu kötü olabilir. Aynı şekilde ocaklarda da yaygın olarak tercih edilmektedir. Ev için kullanılan bu iletkenler her ne kadar uygun fiyatlı olabilse de yüksek basınca dayanması gereken ya da yüksek sıcaklığa dayanması gereken alanlarda kullanılmadığı takdirde kötü sonuçlar ile karşılaşılması olağandır. İletken haricinden daha büyük zararlar oluşturabilir. Bundan dolayı fleks tercih edilmeli ve işimizi sağlama almalıyız.

Fleks Hortum Seçiminde Nelere Dikkat Edilmeli?
Fleks hortum, seçimi esnasında dikkat etmemiz gereken belli başlı özellikler vardır. Bu özellikler sayesinde daha uzun ömürlü kullanım ve daha güvenli bir deneyim elde edebiliriz. Sizler de aşağıda yer alan maddelerdeki özelliklere dikkat ederseniz kaliteli bir deneyim yaşayabilirsiniz.
Hortumun uzunluğu: Hortum uzunluğu önemli bir detaydır. Çünkü kısa olması durumunda yetişememe durumu ya da aleti çekiştirme durumu olacağından dolayı hortumun ömrü kısalacaktır. Normal uzunluktan uzun olması durumunda da hortumun ortalıkta bulunması ve katlanması gibi durumlar söz konusu olacağından ömrü kısalabilir. Bunun için istenen uzunluğa ideal boyda almamız gerekir.
Dayanıklılık: Fleks hortum kullanım alanına göre basınca ve sıcaklığa dayanıklı olması gerekebilir. Bunun için sıcaklığa dayanıklı olması gereken alanlarda ona uygun üretilmiş hortum tercih edilmelidir. Aynı şekilde basınca dayanıklı olması gereken ortamlarda çok katlı, örgülü hortumlar tercih edilmelidir.
Korozyona uğramama: Çalışılan alana göre korozyona uğrama riski bulunmaktadır. Bunun için kullanılan hortumun korozyona direnci önemlidir. Paslanmaz çelik kullanımı seçimimizde önemli bir seçenektir.
Titreşim direnci: Kullanılacak aletin bulunduğu ortamda titreşimin fazla olması birçok malzemeye zarar verdiği gibi zaman içerisinde hortuma da zarar verebilir. Eğer ciddi derecede titreşimin yoğun olduğu bölgelerde kullanılacaksa ona uygun hortumlar tercih edilmelidir. Ancak günlük kullanımda normal bir hortumun bile titreşime direnci yüksek olduğundan bu pek bir önem arz etmemektedir.
Esneklik: Hortumların olmazsa olmazlarından esneklik kullanılacak alana göre daha önemli olabilir. Günlük kullanımda evlerde bulunan fleks hortumlar zaten yeterince esnek olsa da sanayi alanında kullanılacak hortumlar esnekliği sonucu hasar görmeyeceğinden emin olunması gereklidir.
Fiyat: Birçok kaliteli fleks bulunsa da gereğinden fazla ücret ödemeye gerek yoktur. Sizin de bütçenizi zorlamanızın bir anlamı bulunmamaktadır. Örneğin yüksek basınca ve sıcaklığa ihtiyaç duymayan kullanımlarda gereğinden fazla kaliteli hortum almanın bir anlamı yoktur. Güvenliğin sağlanması gereken bölgelerde bu durum böyle değildir. Gaz kaçağının olmaması hayati önem arz ediyor ise bu tür durumlarda gerekli önem verilmelidir.

Fleks seçiminde dikkat etmeniz gereken detaylar yukarıdaki gibidir. Sizler de yukarıdaki detaylara uyduğunuz takdirde hortumu kullanırken istediğiniz verimi alabilirsiniz. Zaten günlük kullanıma uygun düşük bütçeli fleks hortum satılabiliyor olması çoğu güvenlik probleminin önüne geçmektedir.
Fleks Hortum Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
Önemli alanlarda kullanılan bu hortumlar dönem dönem bakımı yapılmalıdır. Bakım sadece yeterli olmamakla beraber kullanım esnasında en sağlıklı biçimde kullanmak da gereklidir. Senede bir kez sızıntı olup olmadığını bakılmalıdır. Önemli bir iletim için kullanılıyorsa bu kontrol arttırılabilir. Eğer bir sızıntı tespit edilirse en kısa sürede değişimi yapılmalı ve gerekli kontroller sağlanmalıdır. Kullanım esnasında ara sıra tozunu almanız da sizin için sağlıklı olacaktır. Yüzeyinde tozlanma meydana gelebileceği için bu durum bulunduğunuz ortamı kirli gösterebilir. Ayrıca kullanırken de aşağıdaki detaylara dikkat edilmelidir.
Fleks Hortum Kullanırken Nelere Dikkat Edilmeli?
Fazla eğip bükmemeye çalışılmalı
Gereğinden uzun-kısa hortum alınmamalı
Sıkışacağı alanlarda ortamını biraz rahatlatmalı
Keskin ortamlardan, zarar görebileceği alanlardan izole edilmeli
Dayanıklılığının üzerinde basınca ve sıcaklığa maruz bırakılmamalı
Korozyona dayanıklı olsa da uzun süre korozyona uğrayabileceği ortama maruz bırakılmamalı
Doğru hortum seçimini yaparken bilen birine danışılmalı
Sızıntı şüphesinde, koku alımı gibi durumlarda gerekli yetkililere durumu bildirmelisiniz.
Yukarıda yer alan detaylara önem göstererek kullanım sağlarsanız hortum kullanım süreniz uzun ömürlü olacaktır. Bu sayede de size ek masraf çıkmayacağı gibi güvenliğinizi de büyük oranda garanti altına almış olacaksınız.
Fleks nedir, sorusu sizin de kafanıza takıldıysa yukarıda yer alan tüm bilgiler doğrultusunda sizler de gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu sayede doğru ve bölgeniz için uygun bir hortum tercihi yapabilirsiniz. Her ne kadar bu bilgiler ışığında bilgi edinsenizde hortum satın alırken bir bilen yakınınıza ya da yetkili bir kişiye danışmanız sizin için en sağlıklı karar olacaktır. Böylece işin ustasından destek alıp kendinizi daha doğru bir yolda ve güvende hissedebilirsiniz.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.