Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

En Yeni

Selenoid Vana

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN
En Yeni

Selenoid Vana

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN

Son Fırsatlar

Tesisat

Her Ay Başı İndirim

#BRSY20

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
Radio Filter – Product category (Shop template)

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
 • 19%
  ESKA 1 1/4″ Selenoid Vana DN32 220V
  1.400,90
 • 19%
  ESKA 1″ Selenoid Vana DN25 220V
  850,00
 • 19%
  ESKA 3/4″ Selenoid Vana DN20 220V
  700,00
Bazı seçenekleri seçin
Radio Filter – Product category (Shop template)
 • 19%
  ESKA 1 1/4″ Selenoid Vana DN32 220V
  1.400,90
 • 19%
  ESKA 1″ Selenoid Vana DN25 220V
  850,00
 • 19%
  ESKA 3/4″ Selenoid Vana DN20 220V
  700,00

Selenoid Vana; su, hava, yağ vb. akışkan maddeleri tam anlamıyla kontrol etmeyi amaçlayan bir kontrol mekanizması olarak tanımlanabilir, bunlar elektromanyetik valf olarak da geçmektedir. Valf adı verilen düzenek aslına bakılırsa silindiri hareket ettirmek amaçlı çalışmaktadır. Söz konusu işin tam olarak gerçekleşmesi belirli bir süreç ile olmaktadır. Bu süreç yakıtın belirli silindirlerin içerisine geçişi ile başlar. Bunun yanında silindir. İçindeki gazın da dışarı atılmasını sağlamaktadır. Bobine verilmekte olan elektriksel güç burada işlemi başlatan asıl unsurlardan bir tanesidir. Farklı çeşitlere sahip selenoid valfler bulunmaktadır.

Genel itibariyle bir selenoid valf içerisinde sabit çekirdek, gizli bobin, bobin uç kısımları, selenoid bobin, hareketli çekirdek, yay ve disk bulunmaktadır. Gerilim gönderme işlemi konum değişimi sırasında yapılan işlemlerden bir tanesidir. Basınçlı havanın dolması ise aslında mıknatıs sisteminin ortaya çıkarttığı bir durum olarak ifade edilebilir. Selenoid vana konum değiştirmesi böylelikle sağlanmış olur.
Bu sistem genellikle bir destek sistemi olarak kullanılıyor ancak yine de bazen basınçlı havanın yardımı ile valf konumunun değiştirilmesi de sağlanabilir ki bu da selenoid vana adlı ürünü farklı kılan özelliklerden bir tanesidir. İlk tetikleme hareketleri ise her zaman bobinlerle elde edilir. Akımın doğru bir şekilde ayarlanmış olması burada selenoid vana nasıl bağlanır sorusunu da kritik bir noktaya taşır ve bu sorunun da bizler için ne kadar önemli olduğunu gösterir. Çünkü doğru bir ayarlanma olmadığı sürece sistem istenildiği gibi çalışmaz ve bu süreç sonunda da sistemin işleyişi ile ilgili ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bu durum selenoid vana ürünlerinin genel durumu ile ilgilidir ve sürekli bir şekilde doğru ayarlamanın yapılması gerekmektedir. Selenoid vana burada sistemin olması gereken an içerisinde kapanmasını sağlamak amacı ile vardır ve tüm görevi de aslında bunun üzerine kurulmuştur. Zaten bundan kaynaklı olarak da selenoid vana fiyat bakımından oldukça yüksektir. Çünkü söz konusu görevin gerçekleştirilmesi hem çok önemlidir hem de kolay bir şekilde gerçekleşmez. Bunların yanında selenoid vana adı verilen ürünlerin iç yapısı ile ilgili de konuşmak iyi bir fikir olabilir. Bu ürünlerin 4 ana parçadan oluştuğunu ifade edebiliyoruz. Bu parçalar ise şunlar:
Bobin- soket grubu
Kovan – Çekirdek grubu
Gövde -Kapak grubu
Sızdırmazlık oring – diyafram grubu
Selenoid vana oluşumunu sağlayan bu 4 ana parça Bobin – soket ve kovan – çekirdek; selenoid vanaya elektrik enerjisinin verildiği en önemli parçalarından biridir. Bobin, kovan-çekirdek grubu ile çok iyi senkronize çalışmak zorundadır. Selenoid vana çeşitleri ile ilgili modellerin tamamı söz konusu olduğu zaman durum daha farklı bir hale gelir. Gövde ve kapak bölümleri ile ilgili çeşitli durumlar söz konusu olabilir ve bu durumların tamamı farklı çözüm yöntemlerini sağlamak adına oluşturulmuş olan parçalardır. Bu bölüm akışkanın debisine, basıncına, cinsine, sıcaklığına, vananın pozisyonuna (N.K veya N.A.) göre tasarım yapılan bölümüdür. Selenoid vana tek bir sisteme özgü değildir duruma göre birçok alanda kullanılabilirler. Selenoid vana yapısı gereği birçok farkı iş alanında kullanımı sağlanabilen önemli ürünlerden bir tanesidir. Başta endüstriyel alanlar olmak üzere tarım, fabrika ve otomobil alanlarında büyük bir kullanım alanı vardır ve olmazsa olmaz ürünler listesinde yer almaktadır. Selenoid vana çeşitleri ise tam olarak burada devreye girmektedir. Bundan kaynaklı olarak da selenoid vana ölçüleri belirlenirken oldukça dikkatli olmak büyük bir önem taşıyor.
Selenoid vana nedir, nerelerde kullanılır diye sorduğunuz takdirde selenoid vana nedir sorusuna tek bir cevap alabilirsiniz fakat nerelerde kullanılır sorusuna tek bir cevap alamazsınız. Çünkü selenoid vana tek bir alanda değil, istenilen her sistemde kullanılabilir. Selenoid Vanaları nerelerde kullanılır diye soracak olursanız özellikle doğalgaz selenoid vana için kullanılan önemli alanlardan biridir. Ayrıca selenoid vana sıvı ve gazların akışını kontrol etme amaçlı elektromanyetik valfler olduğundan su, hava, yağ bulunan sistemlerde kullanılabilir.
Bahçesinde sulama yapan bir kişi de çok normal bir şekilde selenoid vana kullanabilir. Fabrikada çalışan işçiler de tarım işleri ile uğraşan emekçiler de, sanayideki bir usta da otomobiller için selenoid vana kullanabilir. Yani selenoid vana kullanım alanı oldukça geniştir. Evde çamaşır yıkayan anneniz de selenoid vanayı kullanıyor, bahçede çalışan bahçıvan da selenoid vana kullanıyor. Çok çeşitli ürünler için bu tip bir sistemin kullanıldığını ifade etmek mümkündür ve bundan kaynaklı olarak da söz konusu ürünlerin gayet işe yarayabilir olduklarını söyleyebiliyoruz. Bu açıdan baktığımızda hayatımızın birçok alanında selenoid vana var.
Selenoid Vana Çeşitleri
Selenoid vana çeşitlerine bakacak olursak vakum selenoid vana, paslanmaz selenoid vana, kızgın buhar için selenoid vana, asitli su için selenoid valf, elektrik motorlu selenoid vana, double selenoid vanalar şeklinde sıralanabilir. Selenoid vanalar en temel çalışma şekliyle baskı çubuğunun elektromanyetik yöntem ile aşağı yukarı hareketi ile açılıp kapanması şeklinde çalışır. Bunların her biri temel görevleri olmak üzere farklı görevleri içeriyor ve bu farklı görevlerin tamamı önemlidir. Sürekli enerji beslemeli veya latching tip diye adlandırılan ve tek tetikleme sonucunda uzun süre enerji vermeden pozisyonunu koruyabilen farklı tip çalışma prensipleri vardır. Selenoid vana genel olarak çalışma prensibi yönünden direkt çekmeli selenoid vanalar ve pilot kontrollü latching selenoid vanalar olmak üzere ikiye ayrılır. Direkt çekmeli selenoid vanalar ve Latch selenoid vanalar. Direkt çekmeli selenoid vanaların sızdırmazlığı, kovan rakor kısmındaki o-ring ve çekirdek alt kısmındaki çekirdeğe montajlı sızdırmazlık elemanı ile sağlanır.
Boru hattına bağlanan selenoid vana normalde kapalı tip (elektrik enerjisiz halde akışkanı geçirmeyen) ise, akışkanın durumunu belirlemek için bu süreç önemlidir. Yani N.K halden N.A (normalde açık) hale geçmesi lazım. Bunun sağlanması şartlara bağlı. Bu şart ise aslına bakarsanız son derece basit ve anlaşılması zor olmayan bir şey olarak ifade edilebilir. Doğalgaz selenoid vana ürünlerinde farklı olmakla birlikte burada bobine doğru elektrik enerjisinin verilmesi çok büyük bir önem taşıyor ve işlemin doğru bir şekilde yapılabilmesi adına önemli denilebilir. Bobin doğru enerji ile ( + / – %10,15 hatalı) enerjilenince kovan içindeki nüveyi (çekirdeği) yukarı çekecektir. Akışkan maddenin boru içinde ilerlemesi iyi bir sonuç doğurmayacaktır. Ta ki bobin üzerindeki elektrik enerjisi kesilene kadar bu durum devam eder. Elektrik enerjisinin kesildiği ana kadar bu süreç devam eder ve aslına bakarsanız sürecin bu şekilde devam etmesi de selenoid vana çeşitleri ile ilgili önemli bir ipucunu bizlere aktarmaktadır. Bundan kaynaklı olarak da birçok kişi zaten bu selenoid vana adlı ürünü satın almak istiyor ve zaten bu ürünün birçok güzel yanı da var. Tüm bunlar söz konusu ürünü farklı bir noktaya taşıyor. Eğer sizler de doğalgaz selenoid vana gibi bir ürüne sahipseniz ve bu ürünü düzgün bir şekilde kullanmak istiyorsanız ürün ile ilgili bilgi sahibi olan profesyonel kişiler ile iletişime geçebilir ve bilgi almayı düşünebilirsiniz.
Selenoid Vana Ölçüleri
Selenoid vana ölçüleri; (1/8″, 1/4″, 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″, 11/4″, 11/2″, 2″, 21/2″, 3″, 4″) olmakla beraber pilot kontrollü selenoid vanalar genelde 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″, 11/4″, 11/2″, 2″, 3″ ölçülerde imal edilir. Eğer selenoid vana alacaksanız tabii ki öncelikle alacağınız selenoid vananın ölçülerini araştırmalısınız. Selenoid vana seçmede: Valf den geçen akışkanın basıncı, sıcaklığı, vananın gövde malzemesi, Gövde üzerindeki orifis çapı, bobinin çalışma voltajı, selenoid vananın bağlantı ölçüsü, akışkanın cinsi, selenoid vananın pozisyonu (N.K /N.A.) da çok önemlidir. Ayrıca selenoid vanalarda temiz akışkan kullanılmalıdır. Pilot kontrollü selenoid vana kullanacaksanız yukarıda belirtilen (1/8″, 1/4″, 3/8″, 1/2″, 3/4″, 1″, 11/4″, 11/2″, 2″, 21/2″, 3″, 4″) ölçülerden uygun olanını seçmelisiniz. Direk çekmeli selenoid vana kullanacaksanız da 1/8″ ve 1/4″ ölçülerden uygun olanın seçmelisiniz.
Selenoid Vana Fiyatları
Ölçüleri bu şekilde belirledikten sonra belki de sizin için en önemli kısım olan fiyat kısmına gelelim. Günümüz şartlarında herkesin önceliği tabii ki ürünün ekonomik olması fakat aynı zamanda kaliteli bir selenoid vana istiyorsak buna uygun bir bütçe de ayırmamız gerekir. Selenoid vana fiyatlarına bakarken öncelikle kullanılacak alana göre ayırarak bakmamız gerek. Yani şu şekilde eğer doğalgaz selenoid vana alacaksak bu konudaki fiyatlara göre sulama için selenoid vana alacaksak bu yönde bir araştırma yapmamız gerek. Doğalgaz Selenoid vana fiyatları ortalama olarak 150-350 TL arası değişkenlik göstermektedir. Sulama için selenoid vanalar 300-4000 TL arası, araba için selenoid vanalar ise 200-1500 TL arasında değişkenlik göstermektedir. Selenoid vana fiyatlarını iyice araştırarak kaliteli selenoid vanayı bu referans aralıklarında bulabilirsiniz. Alacağınız selenoid vananın fiyatı her üründe olduğu gibi kalitesi ile doğru orantılıdır. Selenoid vana fiyatlarını bu bilgiler ışığında inceleyebilirsiniz. Diyelim ki aradığımız selenoid vanayı bulduk. Şimdi selenoid vana nasıl bağlanır onu merak ediyorsunuz. O halde sizlere almış olduğunuz selenoid vanayı nasıl bağlayacağınızı anlatalım. Selenoid vananın kablolaması, kolaydır. Selenoid vana enerji hattı; topraklama kablosu, anot ve katot dâhil, 3 kutupludur. AC açısından, selenoid vanayı kablolarken anot ve katot göz ardı edilemez. DC açısından, anot (+) ve katoda (-) dikkat edilmeli ve gerilimin aynı olmasına da dikkat edilmelidir. Selenoid vana bağlantısı basit olmasına rağmen kullanıcılar, selenoid vanayı diğer cihazlara bağlarken hala bazı problemler yaşamaktadırlar. DIN-A veya DIN-B Soketli tip bağlantının adım adım açıklaması şu şekildedir; Yuvarlak bir kablo kullanın. Terminalleri güç kaynağına bağlayın. Kutuplar önemli değildir. Her zaman toprağı bağlayın. Boruları asla topraklama olarak kullanmayın. Konnektörü bobine bağlayın. Buradaki parçaların arasına nem girişi olması sistemde sorunlar çıkartabilir ve bunun olmadığından emin olmalısınız. Montaj vidasını, 0,5 Nm tork ile sıkınız. Yoğuşma sebebiyle kablo üzerinde oluşabilecek su vb. şeylerin soket içerisine sızmasını engellemek için mümkün olan tüm önlemleri almaya gayret edin. Selenoid vanayı bağladığınızda çalışırken selenoid vanada bulunan bobine elektrik enerjisi vererek valfin yer değiştirmesini sağlar. Bobine elektrik girişi çok farklı seviyelerde olmaktadır ve bundan kaynaklı olarak da çeşitli durumların ortaya çıkması mümkün olabiliyor. Ancak bu yine de harika bir çözüm değil. Otomobillerde selenoid valf arızaları vites geçişlerinde vuruntu gibi bir ses duyulması, vites geçişi sırasında araç devrinin aşırı yükselmeye başlaması, şanzımanın bir ya da birkaç vitese geçiş yapmaması olarak sıralanabilir. Selenoid vana sulama arızaları ise sulama sisteminin durmaması, sulama kontrol ünitesinin geri kalması, sulama başlıklarından birinin devamlı dönmesi, su kaçağı olması gibi sıralanabilir. Bu sebeplerden dolayı en başta araştırırken Selenoid vana fiyatları incelemesinde en ucuz olanı alıp geçeyim düşüncesi yanlıştır.

Evet, alacağınız ucuz bir Selenoid vana kaliteli de olabilir fakat bunu detaylı araştırmalı ve selenoid vana kalitesini selenoid vana fiyatının önüne koymalısınız. Daha sonra bu ve benzer sorunları yaşamak canınızı oldukça sıkacaktır. Arıza çıkarmayacak kaliteli bir selenoid vana almak sizi sonrasında daha çok uğraştan kurtaracaktır. Tüm bunlar genel olarak selenoid sana ve selenoid vana çeşitleri ile ilgili olarak bilmeniz gereken şeyler olarak ifade edilebilir. Tüm bu bilgileri doğru bir şekilde toparlayacak olursak söz konusu ürünün son derece faydalı ve işe yarar bir ürün olduğunu ve çok çeşitli sektörler içerisinde düzenli olarak kullanıldığını görmek zor olmayacaktır. Bundan kaynaklı olarak da selenoid vana fiyatları ile ilgili artışları anlamak da mümkün olabilir. Çünkü bu ürünlerin gerçekten alıcı kitlesi çok geniş ve bu nedenle de fiyat artışları sıklıkla yaşanıyor. Bu fiyat artışlarının bu denli sıklıkla yaşanması hiç hoş bir durum olmasa dahi yine de selenoid vana gibi ürünlerin kullanım alanlarını kısıtlamak mümkün değil ve bu nedenle birçok kişi bu ürünleri kullanmaya devam edecek gibi görünüyor. Oldukça işe yarar bir ürün olması nedeniyle vazgeçilemez bir hale geldiğini ve bundan kaynaklı olarak da sektör içerisinde çok büyük bir önem kazandığını ifade etmek hiç de zor değil.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.