Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

En Yeni

Mekanik Deprem Vanası

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN
En Yeni

Mekanik Deprem Vanası

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN

Son Fırsatlar

Tesisat

Her Ay Başı İndirim

#BRSY20

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
Radio Filter – Product category (Shop template)

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
 • 19%
  1 1/2″ Mekanik Deprem Vanası DN40
  Orijinal fiyat: ₺2.048,92.Şu andaki fiyat: ₺1.652,38.
 • 19%
  1 1/4″ Mekanik Deprem Vanası DN32
  Orijinal fiyat: ₺2.048,92.Şu andaki fiyat: ₺1.652,38.
 • 19%
  1″ Mekanik Deprem Vanası DN25
  Orijinal fiyat: ₺1.343,18.Şu andaki fiyat: ₺1.083,21.
Bazı seçenekleri seçin
Radio Filter – Product category (Shop template)
 • 19%
  1 1/2″ Mekanik Deprem Vanası DN40
  Orijinal fiyat: ₺2.048,92.Şu andaki fiyat: ₺1.652,38.
 • 19%
  1 1/4″ Mekanik Deprem Vanası DN32
  Orijinal fiyat: ₺2.048,92.Şu andaki fiyat: ₺1.652,38.
 • 19%
  1″ Mekanik Deprem Vanası DN25
  Orijinal fiyat: ₺1.343,18.Şu andaki fiyat: ₺1.083,21.

Mekanik deprem vanası, günümüzde güvenliği en üst düzeyde tutmak isteyen kişilerin olmazsa olmazlarından biridir. Özellikle fay hatlarının çok olduğu bölgelerde tercih edilmektedir. Bu vana sayesinde depremin olduğu anlaşıldığı an vana kapanmakta ve akış kesilmektedir. Olası felaketlerin önüne kolay ve hızlı bir biçimde geçilmesi sağlanmaktadır. Depremin etkisinin geçmesinden sonra bile güvenlik amaçlı vana kapalı kalmaktadır. Artçı depremler ve riskli durumlar için manuel olarak açılması gerekmektedir. Bunun için de özel bir aparat kullanılmakta ve yeniden kurulum sağlanmaktadır. Kullanılan bölgede iletim hattında bir hasar meydana geldiyse eğer bu durum sonucunda olası felaketler önlenebilir. Bu yeniden kurulma işlemi sadece yetkili firma tarafından yapılabilmektedir. Mekanik deprem vanası yetkisiz işlemlere karşı kendini korumakta ve gaz kesme işlemlerini önlemektedir.

Doğal afetlerde yangın çıkmasını önlemek adına birinin gazı kesmesi gerekirken bu vana panik halindeki insanların böyle bir detay ile uğraşmasını önlemektedir. Üstelik olası bir yangında deprem altında kalan insanları kurtarmak daha da zorlaşacak olup enkaz altında kalan insanların hayatı yangın dolayısıyla riske de girebilir. İtfaiyeciler, AFAD ekipleri ve buna benzer arama kurtarma ekiplerinin de işini kolaylaştırmış olup can riskini en aza indirebilmeyi amaçlamaktadır. Bu da can kaybının azalmasına sebep olmaktadır. Sanayi sektörlerinde ya da üretim sektörlerinde bu sistemlerin daha gelişmiş haline rastlamanız mümkün olabilir. Çünkü birçok doğalgaz ağına sahip bu sektörler gelişmiş mekanik deprem vanası ihtiyacı duyacaktır. Bunların maliyeti ise normal bina vanalarına göre farklı olabilmektedir.
Mekanik Deprem Vanası Çalışma Mekaniği Nasıldır?
Mekanik deprem vanası almayı isteyen kişiler nasıl çalıştığına dair de fikir sahibi olmak istemektedirler. İsminden de az çok anlaşıldığı gibi bu vanalar mekanik etkilere karşı duyarlı olup daha çok deprem gibi doğal afetlerde hareketliliği algılayıp gaz akışını kesmektedir. Bu vanalar birer deprem sensörü içermektedir. Bu deprem sensörü ülkemizde TSE standartlarına uygun ivme değerlerinde bulunan depremleri algılar ve doğalgaz geçişinin sağlandığı kolonlarda yer alan gaz kesme emniyet vanalarına (Selenoid vana) bir sinyal gönderir. Bu sinyal sonrasında da vanalar kapanır ve gaz akımı durur. Kısacası mekanik deprem vanası çalışma mantığı bu şekilde işlemektedir. Deprem sırasında ve deprem sonrasında olası gaz kaçakları bu şekilde önlenmiş olur.
Kaliteli Mekanik Deprem Vanası Nasıl Seçilir?
Mekanik deprem vanası temin etmek isteyen kişiler, bunun kaliteli bir şekilde yapılmasını isteyebilmektedir. Bunun için farklı markalar arasında git gel yaşayabilmektedirler. Bizler ise sizlere doğru vanayı almanız için dikkat etmeniz gereken kriterlerden bahsedeceğiz.
Hızlı kapama süresi: Deprem anlık olarak gerçekleştiği için hasarlar anlık oluşabilmektedir. Bu nedenden dolayı sistem zarar görmeden önce gaz akışının kesilmesi büyük önem arz eder.
TSE Standartlarına uygun olması: Ülkemizde yer alan standartlara uygun olması daha güvenilir olmasını sağlar.
Korozyona dayanıklı olması
Güneş ışığına, neme dayanıklı olması
Bu özelliklere sahip bir mekanik deprem vanası tercihinizde içiniz rahat olabilirsiniz. Geriye ise bütçenize uygun olan bir vana tercihi yapmak kalmaktadır. Ülkemizde genel olarak eska mekanik deprem vanası tercih edilmektedir. Yine bu marka vana da TSE standartlarına uygun şekilde üretilmiş olup, kullananların hemen hemen hepsi bu üründen memnun kalmıştır.
Eska Mekanik Deprem Vanası Teknik Özellikleri
Eska mekanik deprem vanası, satın almak isteyen kişiler bu vananın teknik özellikleri hakkında fikir sahibi olmak isteyecektir. Gelin sizlerle beraber bu vananın teknik özelliklerini inceleyelim.
Doğalgaz, LPG, Propan, Bütan, Şehir gazı, Hava benzeri aşındırıcı olmayan gazların hepsinin kontrolünde kullanılabilir.
PN0,5 basınç sınıfında yer alır.
Dikey montaj edilir.
1”, 11/4”, 11/2”, 2” Dişli ve DN65, DN80, DN100 Flanşlı Bağlantı yapısına sahiptir.
‐23 °C ile 51,5 °C arasındaki sıcaklık değerlerinde verimli bir şekilde çalışabilir.
Tekrardan elle kurulum gerekmektedir.
1 saniyenin altında kapama süresine sahiptir. Hızlı bir şekilde iletimi kesmektedir.
‐10 °C ile 80 °C arası sıcaklığa sahip akışkanlarda düzgün bir şekilde çalışabilmektedir.
Alüminyum- EN 1706, Pirinç- EN 12164 ve EN12165, Kauçuklar- EN 549 malzeme standartlarından oluşmaktadır.
TS 12884’de belirlenen kriterlere uyulmuştur. TS 12884 Türk Standardı, ABD’deki ANSIZ11 göz önünde bulundurularak üretilmiştir.
Bu özelliklere sahip olan mekanik deprem vanası kullanıcıların daha güvenli bir yaşam sürmesini sağlamaktadır. Hem manevi kayıpları hem maddi kayıpları engellemek adına atılabilecek güzel adımlardan birisidir. Eska mekanik deprem vanası teknik özellikleri genel hatlarıyla bunlardan ibarettir.
Deprem Sensörü Nereye Konur?
Tercih edilen mekanik deprem sensörü kurulum aşamasında nereye konulacağı akıllardaki sorulardan birisidir. Algılama tertibatı yani kontrol paneli bina içerisine yerleştirilirken gaz kesme paneli yani selenoid vana bina dışında bulunan bir bölmeye yerleştirilmektedir. Bu yerleştirmeler gaz iç tesisat yönetmelik ve şartnamelerine göre belirlenmektedir.
Mekanik Deprem Vanası Fiyatları
Binanız için doğru vanayı araştırırken seçim esnasında dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise mekanik deprem vanası fiyatları olacaktır. En güvenilir vanayı tercih etmeniz gerekse de bütçenizi gereksiz olarak zorlamanızın da anlamı olmayacaktır. Bu sebepten dolayı piyasada ortalama olarak nasıl bir fiyat biçildiğini bilmenizin size faydası olacaktır.
Eska mekanik deprem vanası en çok tercih edilen vanadır.. Eğer almak isterseniz iyi bir araştırma yaptıktan sonra en uygun vanayı bulabilirsiniz. Bu fiyatlar günden güne değişkenlik gösterse de ortalama olarak bu aralıktadır. Mekanik deprem vanası kullanarak sizler de küçük bir ödeme ile büyük faciaların önüne geçebilirsiniz. Bu fiyatlar normal binalarda kullanılan vana fiyatları olup üretim ve sanayi sektöründe bu fiyatlar değişken olabilir. Çünkü doğalgaz hattı diğer kullanıma göre daha komplike olup daha detaylı kontrol isteyebilmektedir. Ancak olası yangınların önüne geçebilmek adına tüm bu yatırımları yapmak firma sahipleri tarafından göz ardı edilmeden yapılmaktadır.
Neden Mekanik Deprem Vanası Kullanılmalıdır?
Mekanik deprem vanası, ülkemizde depremlerin sıklıkla yaşandığı bir coğrafyada yer almasından kaynaklı olarak hem mal hem can kaybının önlenmesi adına geliştirilmiş bir cihazdır. Bu cihaz sismik dalgaları aldıktan sonra 1 saniyenin altında bir zaman değerinde doğalgaz akışını keserek doğalgaz hattının zarar gördükten sonra patlama ya da sızıntı yapmasını engellemektedir. Depremlerde doğalgaz hatları zarar görebildiği için olası sorunları böylesine kolay ve uygun fiyatlı bir teknik ile çözülebilmektedir. Mekanik deprem vanası fiyatları birçok can ve mal kaybını önlemek adına böylesine uygun fiyatlı olması tercih edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Yeni bina yapımlarında bu vanaların tercih edildiğini görmekteyiz.
Doğalgaz Deprem Sensörü Zorunlu mu?
Mekanik deprem sensörü, günümüzde birçok binada bulunmasının aslında bir sebebi vardır.2005 yılından itibaren geçerli olmak üzere binalardaki doğalgaz tesisatları yapım aşamasında iken deprem vanasının kullanılması zorunluluğa binmiştir. 2002 yılından sonra yapılan tüm binalarda bulunma zorunluluğu vardır. Bu zorunluluklar sayesinde günümüzde birçok felaket kolay bir şekilde önlenmiştir. Deprem etkisinin getirdiği zararları önlemek için bir işe yaramasa da depremin beraberinde getirebileceği yangın tehlikesini önlemede rolü büyüktür. Tüm bu önlemler geçmişte yaşanan felaketlerin sonucunda ortaya çıkmıştır. Ve başarılı bir önlem olmuştur. Yeterince zarar veren depremin etkisini az da olsa minimize etmek için bu çalışmalar yapılmıştır.
Deprem Sensörü Çeşitleri Nelerdir?
Mekanik deprem sensörü, satın alacak kişiler içerisinde yer alan deprem sensörü çeşitleri hakkında da fikir sahibi olmak istemektedirler. Genel olarak baktığımızda deprem sensörleri üç adettir. Bunlar şöyle sıralanabilir.
Sismik Röle Kontrol Paneli Çeşitleri
Elektromekanik Deprem Sensörü Nofire Çeşitleri
Elektromekanik Deprem Sensörü Modelleri
Bu modeller doğrultusunda deprem sensörü farklı biçimlerde üretilebilmektedir. Farklı biçimlerde çalışıyor olsalar da genel olarak hepsi aynı sonuca varmaktadır ve hayatımızı güvene almamız konusunda bizlere yardımcı olmaktadır.
Deprem Vanası Nasıl Resetlenir?
Deprem olayı yaşandıktan sonra mekanik deprem vanası kendini kilitlemektedir. Ancak tekrardan aktif olması için dışardan manuel olarak resetlenmesi gerekir. Bunu ne yazık ki dışarıdan bir müdahale ile kendiniz yapamazsınız. Yetkili birimlerin gelip özel aletler ile cihazın resetlenmesi gerekir. Aksi takdirde doğalgaz kullanımı mümkün değildir. Cihaz izinsiz kesintilere ve oynanmalara karşı mühürlenmiştir. Eska mekanik deprem vanası tercih ettiğinizde de bu durum sizi karşılayacaktır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda kendi başınıza kurcalamamalı yetkili birimleri beklemelisiniz. Birtakım kontroller sonrası tekrardan aktif hale getireceklerdir.
Deprem Vanası Takılmazsa Ne Olur?
Mekanik deprem vanası takılmadığını düşündüğümüzde birtakım kötü olaylar başınıza gelebilir. Depremin yıkıcı etkisi zarar verirken bir yandan da doğalgaz kaçağı sonucu yangın çıkmasıyla karşılaştığınız zarar gittikçe katlanacaktır. Hem mal hem de can kaybına sebep olabilecektir. Üstelik takılmasının zorunlu olduğunu tekrardan belirtmemizde fayda var, fark edildiği takdirde ceza alma olasılığınız bulunmaktadır. Deprem geliyorum demez, bu sebepten dolayı önceden önlem almak gerekmektedir.
Deprem Vanası Nasıl Takılır?
Mekanik deprem vanası kullanımı zorunlu olduğu için takmak isteyen kişiler deprem vanası nasıl takılır tarzında sorular sorabilmektedir. Binanıza doğalgaz döşemesi esnasında yetkililer zaten mekanik deprem vanası kullanacaktır. Sizin ek olarak herhangi bir işlem yapmanıza gerek olmayacaktır. Eğer binanızda bu vanadan bulunmadığını düşünüyorsanız yetkililer ile iletişime geçerek taktırmanızı tavsiye ederiz. Ki muhtemelen doğalgaz sistemi var ise bu vananın takılmış olma ihtimali yüksektir. Binanızın dış cephesinde araştırma yaptığınız takdirde bu vanaya ait birtakım bileşenler görebilirsiniz. Binanızda eska mekanik deprem vanası kullanılmış olma ihtimali yüksektir.
Mekanik Deprem Vanası Hangi Ülkelerde Kullanılmaktadır?
Günümüzde mekanik deprem vanası birçok ülke tarafından kullanılmaktadır. Deprem riskinin fazla olduğu bölgelerde bu vanaların kullanımı tercih edilmektedir. Fay hatlarının çok olduğu bölgelerde bu aletin kullanıldığını söylemek yanlış olmayacaktır. Ne yazık ki ülkemizde de bu tarz doğal afetler sıklıkla yaşanmakta olup büyük, küçük demeden farklı boyutlarda deprem olmaktadır. 1906 yılında San Francisco’da gerçekleşen deprem sonrası birçok doğalgaz hattında kopmalar meydana gelmiş felaketler yaşanmıştır. Sadece depremin etkisi ile uğraşılmamış ayrıca yangın ve gaz sızıntıları ile de mücadele edilmiştir. O günden sonra böyle bir çözüm bulunmasının ardından artık depremlerde bu gaz sorunu risk en aza indirgenir hale gelmiştir. Amaç depremin etkisini en aza indirgemek olup zarar gören insanların hasarını, aldığı darbeleri hafifletmektir. Günümüzde aşağıda yer alan ülkelerde yoğun olarak kullanılmaktadır.
Japonya
ABD
Türkiye
İtalya
İsrail
Bunlarla sınırlı olmayıp daha birçok ülkede de mekanik deprem vanası kullanılmaktadır. Küçük ve uygun fiyatlı bir alet olmasına karşın büyük felaketleri önleyebiliyor olması gerçekten büyük bir nimettir.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.