Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

Mühendislerimizi arayın : +90 (224) 250 21 12

En Yeni

Küresel Doğalgaz Vanası

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN
En Yeni

Küresel Doğalgaz Vanası

Ürünlerde
ALIŞVERİŞ YAPIN
ve TASARRUF EDİN

Son Fırsatlar

Tesisat

Her Ay Başı İndirim

#BRSY20

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
Radio Filter – Product category (Shop template)

Son Fırsatlar

Kombi

Buderus Ürünlerde

#BUDERUS

Son Fırsatlar

Oda Termostatı

Özel İndirimler

#EBURSAY
 • 19%
  1 1/2″ Küresel Doğalgaz Vanası DN40
  634,30
 • 19%
  1 1/4″ Küresel Doğalgaz Vanası DN32
  394,60
 • 19%
  1″ Küresel Doğalgaz Vanası DN25
  201,19
 • 19%
  2″ Küresel Doğalgaz Vanası DN50
  951,50
Bazı seçenekleri seçin
Radio Filter – Product category (Shop template)
 • 19%
  1 1/2″ Küresel Doğalgaz Vanası DN40
  634,30
 • 19%
  1 1/4″ Küresel Doğalgaz Vanası DN32
  394,60
 • 19%
  1″ Küresel Doğalgaz Vanası DN25
  201,19
 • 19%
  2″ Küresel Doğalgaz Vanası DN50
  951,50

Küresel doğalgaz vanası, doğalgaz hattından geçen gaz akışını delikli ve döner küre yapısı ile yönetimini sağlayan vanadır. Bu vanalar 90 derecelik bir dönme açısına sahiptir. Delikli kısmı gazın akışının sağlandığı kısım iken küresel kısmı gazın kesildiği bölmedir. Sadece gaz kesme amacı ile kullanılmamaktadır. Aynı zamanda gazın yönünün tayin edilmesinde de kullanılır. Örnek vermek gerekirse bir boru hattına iki borunun bağlandığını düşünün. Küresel doğalgaz vanası çevrilmesi ile bir tarafa gaz giderken diğer tarafa gaz akışı kesilecektir. Böylece gazın hangi hattı takip etmesi isteniyorsa vana ona göre kontrol edilir.

Küresel Doğalgaz Vanası Nedir?
Küresel doğalgaz vanası hem güvenlik açısından hem de gaz kontrolü açısından önemli bir malzemedir. Doğalgaz hattında gazın akışının ne tarafa doğru olacağını ya da gazın kesilip, akışının sağlanmasında önemli bir işlevi bulunmaktadır. Yapısında delikli bir küre bulunmaktadır. Bu kürenin bir kısmı delikli iken diğer kısmında deliklerin bulunmaması gaz kontrolünü sağlamaktadır. Küresel doğalgaz vanası kontrolü ile bu küre hareket ederek deliklerden gaz akışı kontrol edilmektedir. Kol 90 derece döndürülerek gazın akışında değişiklik sağlanabilir. Ortalama olarak -10 ile +60 derece arasında çalışma imkanları bulunmaktadır.
Küresel Doğalgaz Vanası Kullanım Alanları
Küresel doğalgaz vanası evimizde de görebileceğimiz vana türlerindendir. Sadece ev ile kalmayıp birçok sektörde de bulunmaktadır. Çünkü akışın sağlanmasında önemli bir alettir.
Evlerin girişinde doğalgaz sayacının hemen yanı başında gazın akışını kontrol eden bir adet vana bulunmaktadır. Bu sayede gaz akışı eve girip girmeyeceği kontrol edilebilir.
Evimizde kombinin altında da bu vanalardan görebiliriz. Gazın kombiye gidip gitmemesini sağlayabileceğimiz bu vana ile kombi ile uğraşırken güvenliğin sağlanması amaçlanır.
Evimizde mutfağımızda ocakların yanında da bu vanadan karşımıza çıkabilir. Fırın bağlantısı yapılırken bu vananın kontrolü gerekmektedir. Çünkü bağlantı esnasında gaz kaçağı oluşabilir. Bu yüzden kapalı duruma gelmesi istenmektedir.
Sadece evlerde kullanılmayıp birçok sektörde de bu vanalardan kullanılmaktadır. Doğalgazın olduğu her ortamda bu vanayı görebiliriz.
Sanayi sektör
Gıda sektörü
Tekstil sektörü
İş yerleri (ofisler, dükkanlar, kamu binaları, vs.)
Sıvı yakıtlarda da bu vanaların kullanımı tercih edilmektedir.
LPG gazının aktarılmasında küresel vana kullanılmaktadır.
Basınçlı gazların aktarılmasında da bu vanalara yer verilmektedir.
Ve daha birçok alanda da küresel doğalgaz vanası karşımıza çıkabilmektedir. Hayatımızda ciddi bir öneme sahip olan bu vana her alanda görebileceğimiz bir alettir. Bu vanalar kullanım alanına göre farklı boyutlarda, sağlamlıklarda üretilebilir. Daha riskli alanlarda kullanılan bu vanaların bulunulan ortama dayanıklılığı ciddi öneme sahip olabilir.
Küresel Vana Tipleri
Birçok kullanım alanına sahip olan küresel doğalgaz vanası farklı farklı türlere sahip olabilir. Kullanım alanı ve ihtiyaç duyulan biçimi bu vananın türünü değiştirebilir. Toplam 5 türden oluşan bu vana aşağıdaki gibi listelenebilir.
Dişli küresel vana
Flanşlı küresel vana
Kelebek kollu küresel vana
Mini küresel vana
Doğalgaz küresel vana
Bu 5 maddede yer alan küresel vanalar ile sizler de hayatınızın önemli bir kısmında kolaylık ve güvenlik sağlayabilirsiniz. Her birinin farklı bir kullanım alanı ve avantajı bulunmaktadır. Sizler de doğru küresel vana kullanımı için bir bilene danışabilirsiniz.
Küresel Vana Kullanımı
Küresel doğalgaz vanası kullanımında dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. Bu hususlara dikkat edilmesi sonucu vananın ömrü uzayacak olup çeşitli sorunların önüne geçilmiş olacaktır. Doğalgaz gibi tehlikeli bir gazın akışını sağlayan bu vananın sorunsuz bir şekilde çalışması gerekmektedir. Aksi takdirde ciddi güvenlik problemler oluşturabilmektedir.
Vananın ya tam açılması ya da tam kapatılması gerekmektedir. Çünkü tam çevrilmeyen vanalarda küresel yatakları oluşturan teflonda şişme meydana gelebilir. Ve şişen vananın kapatılması sonucu bu vana zarar görebilir.
Gaz akış miktarını kontrol eden vana olarak kullanılmamalıdır. Yarım açık olan vanada bir üst maddedeki sebepten dolayı zarar görme meydana gelebilir. Bu yüzden sadece doğalgaz akışının olup olmamasını sağlaması amacıyla kullanılmalıdır.
Direkt basınç ve sıcaklığa maruz bırakılmamaları gerekmektedir. Yüksek basın. Ve sıcaklıktan uzak tutulması tavsiye edilir.
Bu durumlara dikkat edilmesi küresel doğalgaz vanası ömrünü uzatacak olup sizin güvenliğinizi sağlayacaktır.
Küresel Doğalgaz Vanası Fiyatları
Küresel doğalgaz vanası fiyatları da günümüzde sıklıkla araştırılan konulardan birisidir. E-ticaret web sitelerinden kolayca ulaşabileceğiniz bir ürün olup ihtiyacınıza göre doğru aldığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Seçtiğiniz vananın doğru ebatta ve doğru özelliklerde olması gerekmektedir. Bunun için alırken bir bilene danışmanız sizin açınızdan avantajlı olacaktır. Doğalgaz vanası fiyatları markalara ve ölçülere bağlı olarak değişiklik gösterir. Aynı zamanda üretiminde kullanılan malzemelerin yapısı da fiyat üzerinde son derece etkilidir. Uygun fiyatlı bir ürün alırken doğru özellikte olmasına da dikkat etmelisiniz. Ayrıca aldığınız küresel doğalgaz vanası montajı için bir bilenden destek almanız çok önemlidir. Yoksa olası gaz kaçakları ile riskli bir durum içerisine girebilirsiniz. Ayrıca aldığınız vananın uygun fiyatlı olup olmadığını da anlamak için küresel doğalgaz vanası fiyatları hakkında detaylı bilgi sahibi olan kişilerden yardım istemelisiniz.
Küresel Doğalgaz Vanası Hangi Durumda Açık?
Küresel doğalgaz vanası için gelen önemli sorulardan bir tanesi ise hangi durumda açık ya da kapalı olduğudur. Çünkü bir tamir ya da bağlantı kurulumu işlemlerinde bu vananın kapalı olması gerekmektedir. Küresel doğalgaz vanası boruya paralel uzanmış ise vana açık durumdadır. Boruya 90 derece yapmış ise vana kapalı durumdadır. Bu bilgiler doğrultusunda sizler de vananızın açık olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Olası tehlike arz eden durumlarda hızlı bir şekilde vanayı kapatmanız sizler için avantaj sağlayacaktır. Çeşitli tehlikeli durumların önüne geçebilmenizi sağlamaktadır.
Küresel Doğalgaz Vanasını Kısmak Tasarruf Sağlar mı?
Küresel doğalgaz vanası kullanımında vanayı hafiften kısmak gaz akışını azaltacaktır. Daha seyrek giden gaz yine kombiye ulaşınca aynı değerlerle yanmış olacaktır. Bu yüzden herhangi bir tasarruf sağlamayacaktır. Ancak bulunan ortamın yetersiz ısınmasına sebep olabilir. Çünkü az giden gaz tam verimli olarak yanmamasına sebep olacaktır.
Küresel doğalgaz vanası yarım açık şekilde kullanmak tasarruf sağlamayacağı gibi vanaya zarar da verebilir. Çünkü teflon yapılı küre haznesi gaz yüzünden şişebilir ve sonraki açıp kapamalarda orda zedelenmenin oluşmasına sebep olabilir.
Küresel Doğalgaz Vanası Açık Kalırsa Ne Olur?
Küresel doğalgaz vanası tatile giden kişiler tarafından kapatılır. Olası yangın ve israf riskini önlemek için kullanılır. Ancak soğuk yüzünden donma riski oluşan bölgelerde bu vanaların kapatılmaması tavsiye edilir. Ancak sıcak kesimlerde böyle bir duruma gerek yoktur. Sizler de tatile giderken eğer soğuk bir bölgede oturmuyorsanız, donma riskinin oluşmadığını düşünüyorsanız vanayı kapatarak gidebilirsiniz. Hem de bu şekilde olası tehlikelerin önüne geçebilir ve peteklerin açık kalması gibi durumlarda israfı önleyebilirsiniz. Ev içerisinde yer alan vanaların kapatılması genelde kışın da sorun çıkarmamaktadır. Ancak yine de böyle bir riski görüyorsanız kapatmamanız daha iyi olacaktır.
Küresel Doğalgaz Vanası Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler
Küresel doğalgaz vanası alırken belli başlı özelliklere dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü doğru ve tam verimli kullanım için en doğru vanayı seçmeniz gerekmektedir. Küresel doğalgaz vanası fiyatları, özellikleri, markası ve kalitesi göz önünde bulundurularak tercih edilmelidir.
Bağlantı tipine dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğru doğalgaz hattı bağlantısını öğrenmeniz sizin için en iyisi olacaktır.
Küresel doğalgaz vanası fiyatları dikkat edilmesi gereken özelliklerden birisidir. Gereksiz yere fazladan para ödememeniz için fiyat kıyası yapan siteleri kullanabilir ya da kriterlere göre filtrelemeli arama yapabilirsiniz.
Küresel doğalgaz vanası markası da önemli bir kriterdir. Çünkü yıllardır işin içinde olan vanaları tercih etmeniz sizin için daha güvenli ve uygun olacaktır. Bilinmeyen markaların ne kadar kaliteli olduğunu bilmekte hata ediyor olabilirsiniz.
Arayışınıza uygun kilitli ya da kilitsiz mekanizmaya sahip olan vanaya dikkat etmelisiniz. Önemli konumlardaki vanalar için insanların uğraşmaması adına kilitli vanaların tercihi en doğrusu olacaktır.
Küresel Doğalgaz Vanası Markaları
Küresel doğalgaz vanası fiyatları markadan markaya değişkenlik gösterebilmektedir. Sizler de uygun fiyatlı vanalara göz atarken bir yandan da daha önceden ismi duyulmuş vana markalarını tercih etmeniz sizin için daha iyi olacaktır. Bunun için aşağıda yer alan markalara göz atabilir ve marka adları hakkında az çok bilgi sahibi olabilirsiniz.
Kalde
ECA
GPD
FRS
K.A.S.
Konsan
Klepsan
Yukarıda yer alan markaları okuyarak piyasada hangi marka küresel doğalgaz vanası olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Bu markalar arasından en çok Kalde ve ECA markası tercih edilmektedir. ECA aynı zamanda gelişmiş kombi markası olarak da bilinmektedir. Sizler de tercihlerinizi bilinen markalar üzerine yaparsanız eğer uzun ömürlü vana sahibi olabilirsiniz.
Küresel Doğalgaz Vanası Parçaları
Küresel doğalgaz vanası üretiminde kullanılan parçalar belli başlıdır. Bu parçaların bir araya gelmesi ile hayatımızın birçok noktasında yer alan vanayı elde etmiş oluruz. Bu parçalar aşağıda yer alan listedekiler gibidir.
Gövde: Doğalgaz akımının geçtiği hattır. Bu gazın yönlendirilmesinde ve başka borular ile temas etmesine olanak sağlar.
Kapak: Gövde ile birleştirilerek açma ve kapama işlemini yapmayı sağlayan parçadır. Gövdeye takılan parçaların montajında rahatlık olmasını sağlar.
Açma ve Kapama Mili: Vananın dış ortamdan kontrol edilerek açılmasını ya da kapanmasını iç haznedeki küreye iletir.
Açma Kapama Mili Salmastrası: Küresel doğalgaz vanası içinde akışı sağlanan doğalgazın herhangi bir şekilde sızmasını engellemektedir.
Küresel Kapama Organı: Vana içerisinde gaz akışının açılıp kapanmasını ya da farklı bir hatta yönlendirilmesini sağlar. Delikli bir yapıya sahiptir. Bu delikli yapı sayesinde gazın iletimi sağlanmaktadır. 90 derece döndüğünde gazın akışını kesen deliksiz yapı bulunmaktadır.
Aktüatör: Küresel kapama organına gelen hareketi iletir. Otomatik açma ve kapama ayarlarının yapılmasında etkilidir.
Bu parçalar sayesinde küresel doğalgaz vanası günlük hayatımızda aktif bir biçimde yer almaktadır. Bu parçalardan herhangi birinin işlevinin aksamasında tehlikeli durumlar meydana gelebilir. Bunun için vananın kullanımında özen gösterilmesi gerekir. Yüksek sıcaklıklara ve basınçlara maruz bırakılmamalıdır. Aynı zamanda yarım açık da kullanılması vanaya zarar verebilmektedir. Bu gibi durumlar göz önünde tutularak kullanılması gerekir. Alırken de küresel doğalgaz vanası fiyatları hakkında bilgi sahibi olunarak alınması gerekir. E-Ticaret sitelerinden alabileceğiniz gibi size en yakın tesisat malzemeleri satan dükkanlardan da temin edebilirsiniz. Bu fiyatları İnternet üzerindeki fiyatlar ile kıyaslayarak küresel doğalgaz vanası almanız tavsiye edilir. İnternet üzerinden almanızın avantajı özellikleri ve diğer vanaları tek tık ile bir arada görüyor olmanızdır.

Bu web sitesi, web sitemizde en iyi deneyimi yaşamanızı sağlamak için çerezler kullanmaktadır.